CV INSPIRATIONSSEMINAR TRÆKKER HELE 53 DELTAGERE

Choi's Venner er fuldt tilbage efter et par trælse covid-19 år. Således deltager ikke færre end 53 instruktører og trænere i lørdagens Inspirationsseminar i Risskov.

Årets Seminar byder op introduktion af nyt hosinsul koncept v/Henrik Frost, foredrag af Carsten Oldengaard om Mental træning - Gode mentale processer ...., CV - hvordan arbejder vi og nyt website mv. samt Workshop/erfaringsudveksling vedr. det faglige tkd arbejde i klubberne ved Tore Karsø og Torben Sachmann.

Dagen byder også på reception for Benny Olesen og Hans Erik Steffensen, som for efterhånden længe siden opnåede 8.dan ved Kukkiwongraduering i Seoul. Grandmaster Choi og CV's bestyrelse står bag fejringen.

I bedste CV stil slutter seminaret af med socialt samvær til sent ud på aftenen ;-)

God fornøjelse !  

Choi's Venner - Johnny, Tore og Torben


Jule- og nytårshilsen / Booking af træninger med GM Choi

Kære alle CV klubber, bestyrelser, instruktører, trænere og medlemmer
 
Tak for jeres støtte og support i et ekstremt år 2021, som startede med nedlukning, fortsatte med zoom og udendørs træning, inden vi endelig kunne genoptage vore normale klub- og træningsaktiviteter i klubberne, på skolerne mv.
 
Det er ingen hemmelighed, at vi ser meget frem til 2022, hvor vi forventer at nærme os mere normale tilstande generelt. Vi har, som annonceret, planer om 2 dankurser, 2 højdanseminarer, CV instruktørseminar samt ikke mindst et comeback til CV Tournament i en krisp ny form.
 
Træningsdatoer med GM Choi i 2022:
I kan nu ansøge om træningsdage med GM Choi for 2022. Vi holder kalenderen helt åben for træninger (på nær i perioden 9/2 til 3/3, hvor Choi er på rejse). Send en mail til undertegnede med jeres ønsker, så finder vi datoerne sammen !
 
Vi ønsker alle CV klubber, bestyrelser, medlemmer, instruktører og trænere en god jul og alt det bedste i 2022.
 
Med venlig hilsen

Torben Sachmann Hansen
CV

CV-MAIL AUGUST: DANKURSUS 1-2021 TILMELDINGSFRIST OG OPGØLGNING PÅ TIDL. TILMELDTE/CV LICENSER FOR NYE MEDLEMMER/AKTIVITETSPLAN 2021/22

Kære alle
 
Vi håber i alle har haft en rigtig god sommer ? :-)
 
PÅ VEJ IND I EN HELT ALMINDELIG TKD SÆSON ?
Vi er godt på vej ind i sæson 2021/22 og er i CV's bestyrelse begyndt at planlægge CV's officielle aktiviteter. Som vi alle har oplevet, så er mange private og klub./stævnemæssige aktiviteter flyttet til efteråret, og det påvirker selvsagt vores muligheder for at få indplaceret CV's aktiviteter. Derfor har vi allerede aftalt, at f.eks. højdanseminar med intro til nyt Hosinsul inspirationskoncept med Henrik Frost er flyttet til januar 2022. Vi afholder Instruktørseminar i Risskov i marts 2022 og genfødslen af CV TOURNAMENT med nye discipliner er sat til sommerperioden 2022.
Har i brug for flere træninger med GM Choi, så kontakt undertegnede asap.
 
DANKURSUS 1-2021:
Husk tilmeldingsfristen for dankursus 1-2021 er den 15. august 2021. Tilmelding skal ske af indstillere via choisvenner.dk.
Vi har tidligere tilmeldte deltagere registreret i systemet allerede - 2 fra Østerbro og 6 fra Aarhus Syd. Jeg vil gerne høre fra de pågældende klubber, om jeres kandidater stadig skal deltage ?
 
CV-LICENSER NYE MEDLEMMER:
I lighed med tidligere er CV licensen for nye medlemmer kr. 50, såfremt de er indmeldt fra august og til udgangen af 2021. Har jeres klub fået ny kasserer, så er i velkommen til at tage kontakt, så får vi sat jer ind i vores licens procedure mv.
 
Jeg skal hilse mange gange fra Grandmaster Choi, Johnny og Tore. Vi glæder så alle meget til den nye sæson !
 
Med venlig hilsen

Torben Sachmann Hansen, CV

Grandmaster Choi træning opstartes igen, CV aktiviteter 2021/22, Dankursus 1-2021

Kære alle

Træning med Grandmaster Choi starter igen:

Vi håber i alle har det godt rundt i klubberne. Jeg kunne konstatere ved rundringning vedr. træningsplanen at rigtig mange klubber er godt i gang med zoom og udendørs træning.

Grandmaster Choi har, som os alle, gået som løve i et bur og utålmodigt afventet genåbning af træning og er max klar til at komme på besøg i klubberne igen.

Check de første træninger der er lagt i kalenderen på choisvenner.dk. De klubber der endnu ikke har meldt datoer ind må meget gerne vendt tilbage til undertegnede snart.

Aktiviteter i CV 2021/22:

Vi har planer om en række CV aktiviteter fra efteråret og ind i 2022, hvor forventningen er at vi nærmer os mere "normale" tilstande i samfundet og i vores klubber. Som altid afventer vi udviklingen og restriktioner før vi planlægger og informere jer. Der er helt givet stor pres på specielt efteråret pga. flyttede stævner, events, konfirmationer osv. Så vi skal nok rulle CV aktiviteterne ud i et tempo afpasset efter de pressede periode. Vi ser frem til at se jer alle igen SNART !

Dankursus 1-2021:

Husk tilmelding til dankursus 1-2021, det eneste dankursus i år, er den 15/8 2021. Danfortræning afvikles den 25-26/9 og Dangraduering den 13/11 2021.

På genhør og gensyn snart......

Den bedste hilsner

Torben, CV